Формати співпраці бізнесу

Вересень 2017, Конференція громадських об’єднань реального сектору економіки України у Чернігові. Жваве обговорення проблем бізнесу. І природнє питання — як ми, підприємці, можемо впливати на вирішення цих проблем? Пропозицію «створити власну політичну партію або приєднатись до діючої» не підтримали — інтереси бізнесу ширше за інтереси будь-якої з партій. Дотримуючись «політичної незаангажованості» ми маємо можливість співпрацювати зі всіма парламентськими партіями. Репліка «якщо не партія, то який формат впливу?» залишилась без відповіді.

Напередодні Форуму в Одесі лунає те саме питання. Як забезпечити системний вплив МСП на економічну політику? Резолюції, робочі групи при Міністерствах, зустрічі з Президентом, і, навіть, національна кампанія ТОП-9 пріорітетів бізнесу не дають відчуття того, що діалог з владою відбувається. Більш за те, ситуація коли всі основні українські бізнес-об’єднання заявили про підтримку Податку на виведений капітал, а законопроект потрапивши в сесійну залу так і не став законом, є підтвердженям того, що інтереси українського бізнесу не є значущими при прийнятті рішень.

На відміну від центральної, місцева влада більш чутлива до проблем МСП. Окремі регіональні бізнес-об’єднання є достатньо впливовими. На локальному рівні є приклади успішної співпраці бізнесу і влади. Як поширити цей досвід на національний рівень?

Зрозуміло, що для підсилення впливу бізнесу потрібно об’єднуватись. СУП та УРБ є яскравими прикладами. Та в цілому їх склад — це незначний відсоток підприємців. Малий бізнес не сприймає СУП як свого представника, УРБ не змогла запропонувати рівні умови участі для регіональних бізнес-асоціацій. Сподіваюсь на зміни в цих об’єднаннях. Та поки розглянемо інші формати.

Коаліція малого бізнесу

Інтереси малого бізнесу найменш захищені. В умовах децентралізації (читай — втрати керованості місцевої влади як з центру так із боку національного законодавства) саме ця частина бізнесу є найбільш вразливою.

До цієї форми об’єднання тяжіє схід та підень. Проте перш ніж створювати нову коаліцію варто спробувати знайти відповідь — чому попередні коаліції малого бізнесу не досягли успіху? І чим нове об’єднання буде кращім? І взагалі — яка мета нової коаліції?

Система колективного самозахисту

Війна мера проти організації підприємців в Дніпрі та віджим торгової мережі на заході України, маски-шоу на великих підприємствах та захоплення врожаю фермерів — все це частнина буття українського підприємця. А ще є перевірки — противоправні, адже закон і право не завжди відповідають одне одному.

Розбудова системи колективного самозахисту. Національної системи на основі діючих локальних та галузевих об’єднань. Робота складна і така, що не гарантує успіх. Та безумовно важлива для захисту приватної власності. На мій погляд, така послуга має платоспроможний попит.

Медіа у спільній власності

Досвід об’єднання задля просування законопроектів ми вже маємо. Та «напівперемога» з РРО, програші з блокуванням податкових накладних та ПнВК говорять про те, що навіть з цими завданнями бізнес ще не справляється.

Нам потрібно нарощувати свої сили через залучення до руху нових підприємців. Створення нових бізнес-об’єднань — це правільний, але довгий шлях. До окремих ініціатив долучаються власники які не входять в об’єднання. Приклади протестів власників аптек та боротьби з газовими лічильниками підтверджують цю тезу. Нам потрібно вчитись проводити національні кампанії за участі підприємців, що не входять в організації.

Інструментом координації таких акцій може бути медіа. Видавництво у спільній власності бізнес-асоціацій. Достатньо професійне аби мати власну позицію. І достатньо демократичне аби не втратити зв’язок з реальністю буття окремого підприємця. Медіа, яке б займалось журналістськими розслідуваннями для мережі колективного самозахисту та було здатне координувати національні адвокаційні кампанії. Аби таке медіа сталось потрібно знайти економічну модель його існування. Розвиток нових медіа сприяє його появі, зменшуючи бар’єри входу.

Рада підприємців при КМУ

Відродити Раду підприємців при КМУ — одна з вимог Форуму. Для регіональних бізнес-об’єднань ця модель є оптимальною, адже вона дає представництво областей і сприяє більш тісному співробітнитству локальних об’єднань.

Проте маємо розуміти, що за діючими правилами влада має значний вплив в цьому форматі. Хто саме буде представляти регіон? В тих областях де відбувається протистояння між бізнес-асоціаціями та місцевою владою або нема потужних бізнес-об’єднань у підприємців мало шансів отримати повноважних представників. Хто саме очолить Раду? Адже згідно законодавства Голову Ради підприємців призначає(!) уряд. Перш ніж вимагати відродження Ради при КМУ нам варто підготувати правила діяльності цієї інституції, які б влаштовували самі бізнес-об’єднання.

Федерація роботодавців

Згідно з законодавством роботодавці є стороною у трипартивного співробітництва. Інші дві сторони — уряд та профспілки. Таким чином бізнес перестає бути «при уряді» (як в попередньому форматі) і стає незалежною стороною.

Закон прописує створення Федерації. Нам буде потрібно перереєстровуватись як об’єднання роботодавців. Цим варіантом варто скористатись у випадку, коли ми не зможемо відновити дієву Ради підприємців при КМУ.

Міжфракційне об’єднання МСП у ВР

Завдяки Майдану попередній склад Верховної Ради був значно оновлений. І там були депутати, які дійсно переймались питаннями економічного розвитку та підприємництва. І депутати такі були у різних фракціях.

Наступним кроком може бути створення міжфракційного об’єднання МСП у Верховній Раді. Завдяки представництву бізнес-асоціацій ми дійсно зможемо забезпечити швидкий та якісний зворотній зв’язок. Та цього замало. Ми маємо готувати та просувати власні законопроекти, а не лише надавати зворотній зв’язок. Потрібно створювати постійно діючий офіс законодавчих змін за прикладом РПР. А це вимагає фінансування якого в нас поки нема.

Політична партія дрібних власників

Тут все дуже просто. За підсумками виборів 2019 з’явиться аналітика — скільки коштувала партіям перемога на виборах. Коли МСБ буде здатен акумулювати співставні суми — є сенс повернутись до розмови про доцільність створення власної партії.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store